تبلیغات
شرکت گل و گیاه ولیعصر شوشتر - مارچوبهمارچوبه 

مارچوبهشركت ولی عصر

مارچوبه گیاهی است علفی و چند ساله كه ارتفاع آن تا چند متر می رسد و دارای شاخه های نسبتا چوبی و صاف می باشد .  مارچوبه بصورت وحشی در اكثر نقاط دنیا می روید برگهای آن فلسی شكل  بوده كه از كنار آنها شاخه
 
هایی باریك و دراز و سبز رنگ بصورت دسته های 3 تا 8 تائی خارج می شود .  بعلت زیبا بودن این گیاه را بصورت تزئینی در باغچه ها می كارند مار چوبه را در اوائل پائیز می چینند.
این گیاه از قدیم الایام مورد استفاده بشر بوده است و حتی در اهرام ثلاثه مصر نقاشی هایی وجود دارد كه مارچوبه را نشان می دهد .

مارچوبه را می توان بصورت مختلف مصرف كرد . باید مارچوبه را با كمی آب و حرارات كم در ظرف های ضد زنگ پخت و تقریبا نیمه خام آنرا برداشت . آب مارچوبه را دور نریزید و از آن برای سوپ استفاده كنید زیرا دارای ویتامین و املاح می باشد . وقتیكه مارچوبه می خرید دقت كنید تازه باشد .

شاخه های مارچوبه تازه راست و نرم بوده و نوك آن نباید باز شده باشد و اگر فلسهای نوك آن باز باشد نشانه این است كه گیاه مدت زیادی مانده و كهنه شده است .


تركیبات شیمیایی:

مارچوبه دارای آسپاراژین ف كونی فرین ، اینوزیت ، تانن ، اسدی گالیك ، آسپاراگوز، و اسید سوكسی نیك می باشد دانه آن دارای 15 درصد مواد روغنی می باشد این روغن زرد مایل به قرمز است .

درصد مواد موجود در مارچوبه بصورت زیر است :

آب: 90 گرم

پروتئین: 2/5 گرم

چربی: 0/2 گرم

مواد نشاسته ای: 4/2 گرم

كلسیم: 22 میلی گرم

فسفر: 60 میلی گرم

آهن: 1/1 میلی گرم

سدیم: 2 میلی گرم

پتاسیم: 275 میلی گرم

ویتامین آ: 900 واحد

ویتامین ب 1: 0/2 میلی گرم

ویتامین ب 2:  0/2 میلی گرم

ویتامین ب 3:  1/5 میلی گرم

ویتامین ث: 35 میلی گرم


نوشته شده توسط مهندس وثوق پور | لینک ثابت | موضوع: گیاهشناسی , نظر ها ()